Aluminiowa skóra – nakładki na okna PVC

Na przestrzeni ostatnich lat bardzo wyraźnie widać zmiany w sposobie myślenia o architekturze, a co za tym idzie, zauważalna jest również zmiana w zakresie kształtów i konstrukcji projektowanej stolarki okiennej.

Tekst: Marcin Szewczuk, aluplast sp. z o.o.

Wymarzone domy stają się przepełnione światłem, wolne od barier architektonicznych, a jednocześnie komfortowe, ciepłe i bezpieczne. Coraz większe przeszklenia, modernistyczny design i coraz szersza oferta stosowanych palet kolorystycznych wymagają wprowadzania nowych rozwiązań pozwalających na sprostanie tym oczekiwaniom. Z pewnością produktem mogącym spełnić najwyższe wymagania w zakresie ochrony termicznej i  designu są okna z nakładkami aluminiowymi. Nakładki aluminiowe na okna PVC to rozwiązanie techniczne, wprowadzające w nowoczesny i elegancki świat aluminium oraz niczym nieskrępowanej zabawy kolorami, przy zachowaniu doskonałych parametrów w zakresie izolacyjności cieplnej, łatwości pielęgnacji i jakości okien plastikowych. Zróżnicowany design nakładek pozwala na ich stosowanie w różnych konfiguracjach profili. Nakładki aluminiowe dzięki nowoczesnym technologiom lakierowania lub malowania proszkowego mogą posiadać dowolny kolor z palety bar w RAL.

Atrakcyjna nisza

Produkt, jakim są okna PVC z nakładkami aluminiowymi, ze względu na swoją stosunkowo wysoką cenę nie wpisuje się w politykę sprzedażową wielu firm nastawionych na tzw. „segment ekonomiczny”. Jest jednak bez wątpienia ciekawą ofertą – wyróżnikiem dla firm współpracujących z architektami, nastawionych na wymagających klientów, jak również firm silnie zorientowanych na eksport, szczególnie na rynki niemieckojęzyczne, gdzie tego typu produkty cieszą się dużym zainteresowaniem. Dla jednych firm może to być sposób na wyróżnienie się wśród konkurencji, która najczęściej nie posiada w ofercie tego typu rozwiązań, dla innych może to być natomiast pomysł na pewnego rodzaju specjalizację i kooperację w tym zakresie nawet z innymi producentami okien, którzy z różnych względów nie chcą lub obawiają się podejmowania tego typu produkcji.

Przełamać obawy

Przyczyn stosunkowo małej popularności tego rozwiązania upatrywać można w wielu czynnikach. Z jednej strony jest to na pewno wyższa cena takich produktów i związana z tym obawa producentów i sprzedawców, że „nie ma na to rynku”. Z drugiej strony z pewnością można wymienić brak wiedzy oraz obawy związane z procesem produkcji (obróbką, precyzyjnym docinaniem i ewentualnym odpadem w wyniku powstałych błędów). Stosowana dotychczas najczęściej technologia produkcji okien z nakładkami aluminiowymi, zakładająca łączenie ich pod kątem 45°, wymagała od producenta bardzo dużej precyzji, jednak od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszą się nakładki łączone czołowo. To rozwiązanie niesie ze sobą szereg korzyści. Wprowadzenie nakładek łączonych pod kątem 90° to przede wszystkim możliwość uzyskania bardzo ciekawej, podobnej do okien drewnianych optyki, ale też duże ułatwienie na etapie produkcji okien z nakładkami. Dzięki czołowemu łączeniu nakładek redukuje się liczbę osób zaangażowanych w proces oraz czas niezbędny na ich przygotowanie. Nowy sposób łączenia nie wymaga również takiej precyzji w docięciu nakładek, jak w przypadku łączenia na 45°, a same nakładki nie muszą już być docinane dopiero po wyprodukowaniu okien. Przygotowanie nakładek (cięcie) może się odbywać równolegle z tokiem produkcyjnym okna na podstawie listy optymalizacji. Obok, w krótkiej relacji zdjęciowej, prezentujemy proces obróbki nakładek aluminiowych oraz efekt końcowy okien z wykorzystaniem technologii łączenia czołowego nakładek.


Comments are closed.